MOBİL VİNÇ

Mobil Vinç Nedir? Mobil Vinçler Nerelerde Kullanılır?

Seyyar olarak her yere gidebilen bu vinçler, tekerlek yada palet sistemleri sayesinde istenilen yer değişimi ve manevraları yapabilme özelliğine sahip vinçlerdir. Bu vinçler özel olarak imal edilir ve çoğu zaman tır benzeri bir araç ile iş makinesi bütünleşmesi ile ortaya çıkan hibrid bir görüntüsü vardır. Bu görünüm kullanım amacına göre çeşitlilik göstermektedir. Mobil vinçlerin temel amacı, ağır yükleri bir yerden başka bir yere aktarmak ile beraber hem iş hem de zaman tasarrufu sağlamaktır. Ayrıca mobil vinçlerde emniyet önlemleri kolayca alınabilir ve kullanımları karmaşık değildir. Makine sanayisinden inşaat işlelerine kadar pek çok alanda kullanılan mobil vinçler, ev eşyası taşımak gibi basit işlerde de bile kullanıma uygundur.
Mobil vinçlerin Avantaj ve Dezavantajları:
1)Mobil olmaları büyük bir avantaj olmasına karşın çok ağır yüklerde kullanılamamaları bir dezavantaj olarak karşımıza çıkmaktadır.
2)Ulaşım kolaylığı olmasına rağmen bu ulaşım sadece kısa mesafeler için geçerlidir.
3)Pratik ve kullanımı kolaydır fakat yükün taşınması esnasında tehlikelere açıktır.
4)Kısa mesaferlerde yükün taşınmasını kolaylaştırıken eğimli arazilerde devrilme riski taşıması çok dikkat edilmesi gereken dezavantajdır.