SEPETLİ VİNÇ

Sepetli Vinç Nedir?

Sepetli vinç nedir sorusunun cevabı; İş güvenliği açısından daha sağlıklı olan, araç üzerinde de yer alabilecek iş makinalarına sepetli vinç denilmektedir. İnşaat alanlarında genellikle bu tür araçlar tercih edilir. Çünkü ulaşılması zor olan binalara kolay bir şekilde ulaşılmasını sağlamakta en etkili yoldur.. Aynı zamanda çalışan kişiler için daha güvenli bir ortam sağlar.

Sepetli Vinç Özellikleri

Sepetli vinç çeşitleri ihtiyaçlarınıza göre farklılık göstermektedir. Bu çalışacak alanın yüksekliğine ve konumlarına göre değişkenlik göstermektedir. Metre bakımından hizmet verebilen vinç çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz: 84, 70, 67, 60, 54, 43, 30 ve 25 metre vinç. Farklı modelde olan bu vinçler kullanılacak olana göre tercih edilmektedir. İşte sepetli vinçlerin taşıdığı ağırlıklar:


25 metre vinçlerin taşıdığı ağırlık: 3,5 tonluk hafif kamyonları taşımaktadır. Şehir içerisinde rahatlıkla kullanılabilir.
30 metre vinçlerin taşıdığı ağırlık: 7,5 tonluk hafif kamyonları taşımaktadır. Çalışanlara hızlı ve rahat çalışma alanı sunmaktadır. 30 metrelik vinçlerin kullanım alanları arasında reklam panoları, direkler ve yüksek yapıları sıralayabiliriz.
45 metre vinçlerin taşıdığı ağırlık: 15 tonluk kamyonları taşımaktadır. İnşaatlar ve yüksek yapılar çalışma alanlarıdır. Buradaki çalışanlara kolaylık sağlamaktadır.
53 metre vinçlerin taşıdığı ağırlık: 26 tonluk kamyonları taşımaktadır. Diğer vinçlere göre oldukça yüksek alanlara ulaşabilen bu vinçler sayesinde çalışanlar işlerini hem güvenli hem de daha hızlı bir şekilde halledebilmektedir.
72 metre vinçlerin taşıdığı ağırlık: 32 tonluk kamyonları taşımaktadır. Bu yüksekliğe ulaşarak, pek çok işi rahatlıkla görebilmektedir.
Belirtilen bu modeller mobil olarak hizmet vermektedir. Bunun dışında eklemli ya da eklemsiz platformlarda bulunmaktadır. Bunların bazıları kendiliğinden yürüyüşlüdür. Bunlardan bazılarına örümce adı verilmektedir. Genellikle kapalı alan çalışmalarında bunlar tercih edilmektedir.

Sepetli Vinçlerin Kullanım Alanları

Sepetli vinçlerin kullanım alanları oldukça geniştir. Dış cephe tadilatlarında, yüksek yapıların cam temizliğinde, montaj, tamir, sıva, boya ve tadilat işlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. İşçi güvenliği açısından da son derece önemli olan sepetli vinçler, insan gücünün yerinde ve doğru bir şekilde kullanılmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda iş gücü kazanmasını da sağlamaktadır.